Saturday, December 14, 2013

გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის მთავარი თემა
,,როგორ ხდება საქართველიში ტყის რესურსების გამოყენება და დაცვა"
მასწავლებლის სახელი, გვარი
მანანა კაველიძე
სწავლების საფეხური
8 კლასი.
მოსწავლეთა პროფილი
8 მოსწავლე.განსაკუთრებული მიდგომის საწიროების მქონე მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის მიზნები  და შედეგიბი
1.კომუნიკაციის უნარების გამომუშავება. 2. ტყის მნიშვნელობის დადგენა. 3. ტყის რესურსების გამოყენება. 4.ტყის რესურსების დაცვა.
       აანალიზებს რუკებსა და სხვა გეოგრაფიულ თვალსაჩინეობებს ;
       აკავშირებს ბუნებრივ და ანთროპოგენურ ლანდშაფტებს მათ სამეურნეო გამოყენებასთან;
        მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს საქართვეკოს გეოეკოლოგიური პრობლემის  წარმოქმნის ბუნებრივი და ანთროპოგენური წყაროები.
 
წინარე ცოდნა
რუკების გამოყენება. ტრენინგები. საქართველოს ბუნებრივი პირობების, მცენარეთა და ცხოველთა სამყაროს ცოდნა.
განმსაზღვრელი, განმავითარებელი,  თვითშეფასება.
სასწავლო მასალა  და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო, საქართველოს ფიზიკური რუკა,დაფა, ცარცი.
გაკვეთილის მსვლელობა / საკლასო მენეჯმენტი
 A  .1. გონებრივი იერიში -5  წთ.
 B  .2.კლასის დაყოფა სამ ჯგუფად და დავალების განაწილება-
        5წთ.      .
·         ჯგუფის დავალება:ტყის მნიშვნელობის დადგენა;
·         II-ჯგუფის დავალება:ტყის რესურსების გამოყენება;
·         III - ჯგუფის დავალება: ტყის რესურსების დაცვა.  15 - წთ.
     3.პრეზენტაცია. - 10 წთ.
  C.  4.გაკვეთილის შეჯამება - 3წთ.
    5. შეფასება. (განმსაზღვრელი, განმავითარებელი)-5წთ. 
       6.სშინაო დავალება:დაწერონ თემა სათაურით ,,ვიფიროთ გლობალურად, ვიმოქმედოთ ლოკალურად". - 2 წთ.


No comments:

Post a Comment