გაკვეთილის მთავარი თემა
|
,,როგორ ხდება საქართველიში ტყის რესურსების გამოყენება და დაცვა"
|
მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
მანანა კაველიძე
|
სწავლების საფეხური
|
8 კლასი.
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
8 მოსწავლე.განსაკუთრებული მიდგომის საწიროების მქონე მოსწავლე არ არის
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგიბი
|
1.კომუნიკაციის უნარების გამომუშავება. 2. ტყის მნიშვნელობის დადგენა.
3. ტყის რესურსების გამოყენება. 4.ტყის რესურსების დაცვა.
აანალიზებს რუკებსა და
სხვა გეოგრაფიულ თვალსაჩინეობებს ;
აკავშირებს ბუნებრივ და
ანთროპოგენურ ლანდშაფტებს მათ სამეურნეო გამოყენებასთან;
მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს
საქართვეკოს გეოეკოლოგიური პრობლემის წარმოქმნის
ბუნებრივი და ანთროპოგენური წყაროები.
|
წინარე ცოდნა
|
რუკების გამოყენება. ტრენინგები. საქართველოს ბუნებრივი პირობების, მცენარეთა
და ცხოველთა სამყაროს ცოდნა.
|
განმსაზღვრელი, განმავითარებელი,
თვითშეფასება.
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსები
|
სახელმძღვანელო, საქართველოს ფიზიკური რუკა,დაფა, ცარცი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა / საკლასო მენეჯმენტი
|
A .1.
გონებრივი იერიში -5 წთ.
B .2.კლასის
დაყოფა სამ ჯგუფად და დავალების განაწილება-
5წთ. .
·
ჯგუფის
დავალება:ტყის მნიშვნელობის დადგენა;
·
II-ჯგუფის
დავალება:ტყის რესურსების გამოყენება;
·
III
- ჯგუფის დავალება: ტყის რესურსების დაცვა. 15 - წთ.
3.პრეზენტაცია. - 10 წთ.
C. 4.გაკვეთილის შეჯამება - 3წთ.
5. შეფასება. (განმსაზღვრელი, განმავითარებელი)-5წთ.
6.სშინაო დავალება:დაწერონ თემა სათაურით ,,ვიფიროთ
გლობალურად, ვიმოქმედოთ ლოკალურად". - 2 წთ.
|
Saturday, December 14, 2013
გაკვეთილის გეგმა
Friday, December 13, 2013
პროექტი...
#
|
პროექტი გეოგრაფიაში
|
|
1
|
პროექტის სახელწოდება;
|
,,საფარის ტყის ეკოლოგიური პრობლემა"
|
2
|
პროექტის მთავარი იდეა;
|
მოსწავლეები ჩართულები არიან
ეკოლოგიურ ჯგუფებში და გადაწყვიტეს საფარის ტყის დასუფთავება.
|
3
|
პროექტის აქტუალობა;
|
ბუნების ძეგლის დაცვა.
|
4
|
პროექტის მიზნები;
|
ტყის მნიშვნელობის ცოდნა, ბუნების დაცვა.
|
5
|
მონაწილეთა ასაკი;
|
IX, X.
XI - კლასები.
|
6
|
ვადები;
|
ერთი კვირა.
|
7
|
მოსალოდნელი შედეგები;
|
მოსწავლეებს უვითარდებათ დამოუკიდებელი მუშაობის, თანამშრომლობის და
კომუნიკაციის უნარები.
|
8
|
პროექტისთვის საჭირო ძირითადი რესურსები;
|
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი,
ცოცხალი რესურსი, პარკები, ხელთათმნები.ნაგავის გასატანი მანქანა.
|
9
|
პროექტის მსვლელობა
|
მოსწავლეები ეძაბენ საჭირო ინფორმაციას ინტერნეტით, გამოკითხვით და საჭირო
ლიტერატურით.ჯგუფების შექმნა და სამუშაოს განაწილება.
შესაბამის ადგილზე მისვლა.ჯგუფების
შექმნა და სამუშაოს განაწილება.ნაგავის მოგროვება და ავტომანქანის დატვირთვა.
|
10
|
საგნებთან /საგნობრივ ჯგუფთან/ ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი;
|
გეოგრაფიასთან, ისტორიასთან კავშირი.ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი
|
11
|
პროექტის ხელმძღვანელი;
|
მანანა კაველიძე
|
12
|
ხელმძღვანელის ელ - ფოსტა;
|
|
13
|
პროექტის ვებ - გვერდი/ბლოგი/;
|
Subscribe to:
Posts (Atom)